تبلیغات
****موشک شهاب-3**** - برنامه موشکی ایران

****موشک شهاب-3****

یکشنبه 2 مرداد 1390

برنامه موشکی ایران

نویسنده: محمد د   


برنامه موشکی ایراندکتر جان چیبمان مدیر مرکز مطالعات استراتژیک در لندنمقدمه:


همرمان با تلاشهای ایران برای توسعه توان اتمی خود جمهوری اسلامی به پیشرفتهای مهمی در توان بالستیکی خود دست پیدا کرده است.به نظر میرسد که این دو برنامه کاملا به هم مربوطند.وهدف نهایی از این دو برنامه دست یابی ایران به توانایی شلیک موشکهای اتمی به سرزمینهای دور دست است.اما ایران همواره به شدت این ادعا را رد کرده است و هدف خود را از این تلاشها صرفا دفاعی میداند.
برنامه مشترک ایران و کره شمالی برای طراحی و توسعه موشکهای نودونگ نگرانیهای زیادی را به دنبال داشته است.که این برنامه منجر به تولید موشکهای قدر -1 با برد بیشتر از نودونگ در ایران شده است .دست یابی به توانایی توسعه وپرتاب موشک فضایی و دستیابی به فناوری موشکهای میانبرد سوخت جامد از اخرین پیشرفتهای ایران در این زمینه بوده است.
البته تا امروز برنامه های ایران برای تولید موشکهای قاره پیما با توانایی اصابت به امریکاظرف 5 سال اینده
که از اواخر قرن گذشته مطرح بودبه نتیجه نرسیده است...
این برنامه استراتژیکی که مرکز مطالعات استراتژیک تحت عنوان(بحث شفاف درباره توانایی بالستیکی ایران(به بحث گذاشته است برای رسیدن به نتایجی ملموس از اهداف استراتژیک ایران وفهم مشترک از برنامه موشکی ایران تلاش میکند.و در برنامه کارشناسان بین المللی دقیقترین توضیحات در باره اطلاعات منتشر شده ازبرنامه های موشکی سوخت مایع و جامد ایران به همراه تحلیلهایی دربارهدمیزان توانمندی ایران دربکارگیری توان نظامی خود که استفاده از سرهای جنگی متعارف وغیرمتعارف جزیی از ان است ارائه میدهند.
همزمان با پیشرفتهایی که ایران به دست اورده است برنامه های مشابه دیگری در دیگر کشورها نیز به نتیجه رسیده است که برخی کارشناسان با ارزیابی موشکهایی که ایران قصد توسعه انها را دارد و همچنین زمان لازم برای توسعه این سیستمها وبرنامه های

پیش رو که رصد انها برای دولتهای دیگر ممکن است پیشنهاداتی را برای مراقبت و ایجاد ساختارهای دفاعی مناسب مطرح میکنند.

برنامه های موشکی ایران:
. ایران برنامه موشکی بالستیک خود را از نیمه دهه هشتاد م.پایه گذاری کرده است.
این برنامه ابتدا برپایه معدود موشکهای اسکاد وارداتی بود که باسوخت مایع کار میکند.که نیازهای آنی و فوری ایران به توان موشکی را در سالهای جنگ تامین میکرد. و آن چیزی كه ایران در جنگ با عراق نشان داده است
آزمایش و بكارگیری موفق موشكهای اسكاد بی بود كه
از اواخر دهه 80 میلادی تا نیمه دهه 90 از خارج
تامین میشد.ضمن اینكه تعداد بیشتری موشك شهاب-1 بابرد300كیلومتر و شهاب-2 با برد 500 كیلومتر و موشكهای نودونگ (شهاب-3 ) با برد بسیار بالاتربه این مجموعه اضافه شدند.
گزارشها حاكی است كه بین 200 تا 300 موشك شهاب-1 و 2 در ایران عملیاتی هستند كه
توان انهدام اهداف مجاورمرزهای ایران را ممكن میسازد.و ایران همچنین میتواند اهدافی را در فاصله 900 كیلومتری از مرزهای خود را با موشكهای شهاب-3 هدف قرار دهد كه قادر به حمل یك كلاهك 1000 كیلوگرمی است. ایران در سال 2003 توانست توانایی تولید این موشك را بدست آورد.موشک ماهواره بر سفیر در حال انتقال به سکوی پرتاب و انجام

تستهای نهایی


و اما نسخه ارتقا یافته شهاب-3 با نام قدر -1 نیز وجود دارد كه ْآزمایشهای پروازی آن از سال 2004 آغاز شده است . این موشك از لحاظ نظری توانایی رسیدن به برد 1600 كیلومتر رادارد اما كلاهك سبكتری نسبت به شهاب -3 حمل میكند(حدود750 كیلوگرمی)و اطلاعاتی هم وجود دارد كه بیش از 6 حامل و سكوی شلیك این موشك در ایران وجود دارد..


موشک قدر -1 در حال آماده سازی برای شلیک آزمایشی


ایران همچنین نوع جدیدی از موشكهای میانبرد با قابلیت حمل سرهای جنگی وسوخت جامد موسوم به سجیل -2را آزمایش كرده است كه قابلیت حمل سرهای جنگی به وزن 750 كیلوگرم را تا مسافت 2200كیلومتر راداردموشک بالستیک سوخت جامد سجیل. خطرناکترین جز ازبرنامه های موشکی ایران

سرعت اصابت این موشک در هنگام اصابت به هدف  حدود12  ماخ است.

و ایران تنها كشور شناخته شده ایست كه موشكهای بالستیك را بدون سرهای جنگی اتمی توسعه میدهد.واین سیستم موشكی سوخت جامد مزایای استراتژیكی بیشماری را در اختیارایران قرار میدهد و امكان عملیات غافلگیركننده هوایی را برضد این موشكها را به حداقل میرساند ضمن اینكه شناسایی محل شلیك موشكها را برای سامانه های جاسوسی بیگانه غیرممكن میكند.و زمان آماده سازی برای شلیك موشك را به حداقل ممكن میرساند.سامانه موشكی سجیل -2 كه از سال2008 آزمایشات آن آغازشده است حداقل به دوتا سه سال زمان برای استقرار عملیا تی مطمئن نیاز دارد.

و تصور براین است كه ایران تا اواخر 2010 یا اوایل 2011 این سامانه را به طور كامل عملیاتی كند.(گزارش مربوط به سال 2010 است)

زمان بندی توسعه موشكهای سوخت مایع در دیگر نقاط عالم نشان میدهد كه توسعه موشكهای سوخت جامد سجیل-2 برای یگانهای نظامی ایران تا سال2012 یا بعد از آن ارجحیت بیشتری داردموشک بالستیک میانبرد قدر-1. برد این موشک حدود

2000 کیلومتر است.


وضعیت سامانه های موشكی عملیاتیدر حال حاضر ایران میتواند از برنامه موشكی به عنوان یك سلاح سیاسی برای ایراد حملات رعب آور به شهرهای دشمن استفاده كند. اما خسارتهای انسانی این نوع حملات نوعا محدود خواهد بود.حتی اگر ایران فرضا حجم عظیمی از ذخیره موشكی خودرا به كار گیرد و این موشكها با گذر از پدافندهای ضدموشكی به اهداف خود اصابت كنند تلفات این حملات بیشتر از چندصد نفر نخواهد بود.
پس امكان استفاده موثر از این موشكها برای نیروی موشكی بالستیكی ایران بعلت دقت پایین این موشكها بسیارمحدود خواهد بود. به عنوان مثال ایران اگر بخواهد هدف ثابت نظامی را به طور كامل منهدم كند باید حجم عظیمی از نیروی موشكهای بالستیك خود را بكار بگیردو این از توان ایران خارج است.
ایران همچنین میتواند حملات موفقی را بر علیه اهداف بزرگ مانند پایگاههای هوایی وپایگاههای دریایی با هدف تعطیل کردن و توقف عملیات آنها و یا انهدام مخازن سوخت انها انجام دهد.اما این موشکها همچنان نمیتواننددر انهدام پایگاههای نظامی بزرگ موفق عمل کنند.تعداد سیستمهای حامل و سکوهای شلیک موشک موجود در ایران هم جز عواملی است که توان حمله وسیع موشکی ایران را محدود میکند.
احتمالاتی هم هست که استغاده ایران از سرهای جنگی میکروبی و شیمیایی درموشکهای بالستیک را بعید نمیداند. بطور غیررسمی این ظن وجود دارد که ایران چنین سلاحهایی در اختیار دارد اما ایران تاکنون طبق معاهده عمل کرده است.وحتی اگراین موشکها به سرهای جنگی شیمیایی و میکربی مجهز شده باشند به نظر نمیرسد که توانایی حمل میزان کافی از این مواد را داشته باشند و باز هم نمیتوان به این موشکها اعتماد کرد و از ایراد ضربات کافی آنها بر مناطق وسیع نظامی به منظور متوقف کردن عملیات نظامی خصمانه بر ضد آن مطمئن بود.علاوه بر این ایران تعداد کافی از این موشکها و سکوهای شلیک آنهارا در اختیار ندارد و تعداد کافی از افراد آموزش دیده در مواضع شلیک موشکها برای استمرار انتقال سلاحهای میکربی به میدان نبرد برای مدت بیش از چندین ساعت وجود را ندارد. و از جهتی تدارکات دفاع مدنی در مناطق محافظت شده تاثیر عمیقی در کاهش تلفات انسانی این گونه حملات دارد.
و هنگامیکه ایران توانایی ساخت یک بمب اتمی کوچک را داشته باشد پس منطق استراتژیکی ایجاب میکند که ایران اقدام به استخدام سرهای جنگی اتمی ویژه برای موشکهای خود کندو تمام موشکهای ساخته شده در ایران بطور بالقوه توانایی حمل کلاهکهای اتمی را دارند و سیستمهای ترجیحی برای حمل و شلیک سلاحهای اتمی سری احتمالا موشکهای قدر-1 و
همچنین موشکهای شهاب-3 و سجیل-2 سوخت جامد بمجرد اتمام آزمایشهای پروازی و ورود به مرحله آماده باش نظامی خواهد بود .
سیستم سجیل برتری بیشتری نسبت به موشکهایی با برد مشابه در عملیات و حمل سرهای جنگی متنوع دارد .
و احتمالا تصمیم توسعه سجیل طبق این نظریه که اولین بمب اتمی ایران وزنی حدود یک تن دارد گرفته شده است لذا موشک قدر-1 توانایی حمل آنراندارداما پیکره ماشین ورود مجدد به جو چه در سیستم سجیل و چه در سیستم قدر محدودیتهای فنی پیچیده ای را بر ایران تحمیل میکند که حل آنها بسادگی میسر نیست و اصلی ترین دلیل آن است که ساختار هسته ای سری مثل آن باید به اندازه ای کوچک باشد که ترکیب آن بافضای دماغه پرتابه موشکی امکانپذیر باشد در حالی که
فضای موجود در موشکهای فعلی حدود600 میلیمتر است.
و همچنین ایران تصمیم امکان توسعه سرهای جنگی جدید برای موشکهای سجیل و قدررا دارد که مجموعه ماشین ورود مجددبه جوبا این تصمیم و بعد از بارگذاری بقا سلاح هسته ای سری وزنی در حدود1200 کیلوگرم هنگام پرتاب خواهد داشت که در این حالت موشک قدر با کلاهکی با این وزن قادر به رسیدن به اهداف خود در سرزمینهای اشغالی نخواهد بود جنانچه شلیک این موشکها از مناطق مرزی ایران و عراق صورت نگیرد. کاری که موشکها و سکوی پرتاب آنها را به هدفی برای حمله تبدیل میکند..


و اگر روند کار اینطورباشد توسعه موشک سجیل-2 اولویت بیشتری داردچرا که این موشک بعد از ارتقا قادر به حمل کلاهک 1500 کیلوگرمی تا مسافت 1500 کیلومتری است که موشکی مناسب برای تهدید اسرائیل و- ترکیه و اغلب مناطق شبه جزیره عربستان است.

ایران همچنین سرمایه گذاری سنگینی را برای توسعه داخلی موشکهای سوخت مایع انجام داده است.
واین کشورتلاشهای خود را در این حوزه از اوائل دهه 90 با خرید موشکهای اسکاد بی و سی از کره شمالی به همراه امکاناتی برای تعمیر - مونتاژ و نگهداری از موشکها آغازکرده است.وبرنامه تهران برای دستیابی به موشکهای نودونگ شهاب-3)در نیمه دهه 90 میلادی از آنجا ناشی میشود که بدیلی مناسب برای تصمیم ساخت و توسعه وآزمایش موشکی بسیار قویتراز اسکاد که برپایه تجمیع یک خوشه 4 تایی از موتورهای اسکاداستوار بود بشمار میرفت . و گزارشهای اطلاعاتی اشاره دارد که توانایی فنی و تکنولوژیکی بومی ایران در این سالها محدود بوده است.اما در آغازقرن 21 م.مهندسین و دانشمندان موشکی ایرانی راههای استقلال از تجهیزات و فناوری بیگانه را بشکل قابل . ملاحظه ای پیدا کردند .در آغاز این تحول با کمک های دریافتی از خارج نسبت با بازطراحی موشک شهاب-3 اقدام کردند که نتیجه ان در موشک دوربردتر قدر-1 کاملانمایان است و جرات ایران درمسائل فنی را در 10 سال گذشته بشکل قابل ملاحظه ای بالابرده است. با آغاز سال2009. جمهوری اسلامی موفق شد مرحله دومی را با موتور موشک قدرترکیب کند که از این ابتکارموشک سفیر متولد شد .موشکی فضایی که قادربه حمل محموله های سبک به مدارپایینی زمین است .

در فوریه 2010 رسانه های ایران یک مدل با حجم طبیعی از موتور دو مرحله ای موسوم به سیمرغ را به نمایش گذاشتند.موتور ماهواره بر سیمرغ. این موتور قادر است یک محموله

700 کیلوگرمی را تا ارتفاع1000 کیلومتر بالا ببرد.

این موتور از 4 موتور موشک سفیر با رانش 32000 کیلوگرمی و

یک موتور هدایتی با رانش15000 کیلوگرم

تشکیل شده است که مجموعا رانشی برابر 143000 کیلوگرم تولید

میکند.سیمرغ برپایه ترکیب 4 موتور نودونگ طراحی شده است. ضمن اینکه گزارشها اشاره دارد که ایران برای تولید حاملهای فضایی قدرتمندتر برنامه ریزی گسترده ای انجام داده است.

دستاوردهای ایران در 5تا 7 سال گذشته حیرت انگیزبوده است . همگان امروز اذعان دارند که جمهوری اسلامی توانایی ارتقای سامانه های موشکی موجود و تولید حجم عظیمی از
اجزای لازم بصورت بومی برای ترکیب آن بر روی هرنوع موشکی را دارد که بدنه موشک و مخازن سوخت از آنجمله است.و نیز قادر است با ادغام اجزای موجود سیستمهای موشکی و قطعات جدید .

را طراحی کند بلکه همچنین توانایی آزمایش سامانه های جدید و رفع نقص اشکالات در طراحی و ساخت در خلال مراحل توسعه سیستمهای موشکی جدید را دارد.. این امکانات که ایران به آنها دسترسی دارد یک امر ثابت شده است که قابل چشم پوشی نیست.و توانایی اجرا وپیشرفت در برنامه های توسعه موشکی و حاملهای فضایی حاصل از تخصص مهندسی و عملیات اداره برنامه ها را دارد.ووجود مساعی سیاسی قوی خارجی بدلیل .امکانات مالی از اهمیت این نمیکاهد و این پشتیبانی زیرساختی با سرمایه فنی و انسانی روبه رشد میتواند در دراز مدت میراثی گرانبها ی استراتژیکی و بدیلی برای برنامه های توسعه موشکی در دهه گذشته باشد.اما اعتراف به این مسئله هم ضروری است که پیشرفت این برنامه ها در آینده میتواند با اعتماد بر کمکهای خارجی گسترده و تجهیز روبه رشد از مواد اساسی و قطعات به قوت خود برپا باشد.از راست به چپ: شماتیک موشک تایپودونگ -2 کره شمالی . این

موشک با کلاهک 500 کیلوگرمی بردی در حدود9500 کیلومتر

دارد- تایپودونگ یک موشک قاره پیمای

سه مرحله ای محسوب میشود و قادر به حمل کلاهکهای اتمی است.

شماتیک موشک سیمرغ که ساختاری مشابه تایپودونگ-2 در

مرحله اول و دوم دارد.


برخی از نتایجی که در پیشرفتهای اینده ایران و بالاخص در حوزه موشکهای ماهواره بر فضایی قابل احراز است همانا قدرت ایران را در تولید موتورهای سوخت مایع بومی تثبیت میکند. کما اینکه نبود تعداد مورد انتظار از آزمایشهای پروازی لازم برای حصول اطمینان از عملکرد این موتورها و امکان اعتماد بر آنها نگرانیهایی را بوجود آورده است. موشکهای شهاب-1 عملکردی مشابه موشکهای اسکاد بی شوروی دارند و همچنین چنین نسبتی بین موشکهای شهاب-2 .و اسکاد-سی وجود دارد.و تشابه عجیبی بین ظاهر موتورهای خارجی و موتورهای داخلی که تلویزیون ایران انها را نمایش میدهد وجود دارد.و معروف است که قطعات آن اصالتا ساخت شوروی سابق است.و همه اینها بشکل قانع کننده ای حکایت ازاعتماد ایران تا امروز به موتورهای وارداتی اسکاد و نودونگ دارد .و همراه با آن فرضیه ای نیز حول تلاش متخصصان خارجی برای کمک به ایران برای راه اندازی خط تولید این موتورها وجود دارد..بعلاوه تصاویر منتشر شده حکایت از تلاش ایرانیان برای ترکیب قطعات یک نمونه از موتورهای موشکی و تغییراتی که ثابت میکند ایران موتور هدایتی سامانه موشکی آر-27 ساخت شوروی را برای برای استفاده در مرحله دوم ماهواره بر سفیر تغییرداده است.


موشکهای بی ام -25 کره شمالی

این موشک با الهام از طراحی آر-27 شوروی توسعه داده شده

است. بی ام-25 بردی در حدود 2500 تا 3500 کیلومتر دارد.

گفتنی است با توجه به شواهد ایران احتمالا دهها فروند از این

موشکها را در زرادخانه موشکی خود دارد.


تمام این موارد نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران بزودی خط تولید موتورهای موشکی سوخت مایع را راه اندازی میکند.

در حوزه موتورهای سوخت جامدایران در25 سال گذشته یک رشته از خطوط تولید موتورهای سوخت جامد موشک را برپاکرده است . این امر به ایران امکان توسعه زیرساختهای صنعتی بومی را میدهد که زیرساختی قدرتمند و موثر برای تمام آن چیزی است که نزد کارشناسان برای شناخت مطلوب و مستندسازی تلاشهای آینده ایران جمع آوری شده است.پس امروزاین تسهیلات برای تولید موشکهای سوخت جامد و تجهیزات پیشرفته در ایران توان این کشور را برای تولید موتورهایی تا وزن 13 تن ثابت کرده است .بنابراین از آنچه که منطقی به نظر میرسد میتوان نتیجه گرفت که تاسیسات زیربنایی کنونی برای درنهایت برای ساخت و تولید نهایی موشک سجیل -2 برپا شده است.اگرچه این تاسیسات با محاسبه رشد روزافزون موشکها خریداری شده است اما با این وجود ساخت موتورهای بزرگتر محدودیتهای فنی بسیار زیادی را به دنبال دارد.
شناخت ضمنی پیشرفت ایران امروزبرای تصمیم ساخت و تولید موتورهای بزرگتر سوخت جامد در صورت وجود تجهیزات ساخت کفایت میکند. ادامه دارد....

نظرات() 
buy tadalafil online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:37 ب.ظ

You made your position extremely nicely!.
venta cialis en espaa cialis billig tadalafil 5mg low dose cialis blood pressure cialis australian price where to buy cialis in ontario cialis tadalafil tadalafilo cialis generic availability generic cialis
buy cialis online cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:04 ق.ظ

Great info. Many thanks.
enter site 20 mg cialis cost cialis tablets cialis pills boards cialis sicuro in linea cialis patent expiration tadalafil 5mg cialis professional from usa cialis free trial dosagem ideal cialis deutschland cialis online
buy tadalafil
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:51 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
look here cialis cheap canada cialis manufacturer coupon precios de cialis generico cialis herbs cost of cialis per pill cialis 20mg prix en pharmacie cialis per paypa side effects of cialis we like it safe cheap cialis cialis professional yohimbe
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 09:17 ب.ظ

With thanks, Excellent information!
cialis daily cialis for sale canadian discount cialis walgreens price for cialis bulk cialis click here cialis daily uk tesco price cialis cialis tablets cialis side effects cialis para que sirve
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 10:27 ق.ظ

Regards! Ample tips.

cialis canada on line are there generic cialis buy original cialis how do cialis pills work cialis vs viagra generico cialis mexico enter site natural cialis tadalafil tablets cialis online napol buy cialis online nz
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 09:56 ق.ظ

You actually said this wonderfully!
cialis rckenschmerzen generic cialis 20mg uk cialis efficacit we choice cialis uk non 5 mg cialis generici cialis italia gratis cialis 5 mg scheda tecnica cialis lilly tadalafi cialis savings card cialis professional from usa
buy cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:10 ب.ظ

Thank you! Quite a lot of information.

buy brand cialis cheap buy cialis we like it cialis price cialis professional from usa cialis generico en mexico 5 mg cialis coupon printable cialis efficacit fast cialis online overnight cialis tadalafil prescription doctor cialis
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 09:16 ق.ظ

Kudos, Wonderful information.
viagra vs cialis only now cialis for sale in us cialis 5mg prix precios de cialis generico tadalafil tablets get cheap cialis cialis prezzo in linea basso sialis cialis 5 mg funziona cialis 5mg
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 10:21 ب.ظ

You have made your point!
cialis 5 mg para diabeticos look here cialis order on line cialis 200 dollar savings card viagra or cialis generic cialis pill online cialis super kamagra buy cialis online legal achat cialis en europe cialis name brand cheap cialis 5 mg funziona
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Thank you! I enjoy this.
canada discount drugs cialis precios cialis peru cialis lilly tadalafi cialis kaufen bankberweisung order cialis from india generic cialis pill online cialis patentablauf in deutschland buy cialis click now cialis from canada cialis online
buy generic cialis online
جمعه 9 آذر 1397 09:49 ب.ظ

You stated that very well!
recommended site cialis kanada chinese cialis 50 mg we choice cialis pfizer india prix cialis once a da cialis prices in england cialis online nederland buy cialis sample pack cuanto cuesta cialis yaho cialis prezzo in linea basso cialis lowest price
buy tadalafil pills
جمعه 9 آذر 1397 09:53 ق.ظ

You actually suggested that fantastically.
free generic cialis cialis 100 mg 30 tablet american pharmacy cialis cialis generico in farmacia cialis in sconto dosagem ideal cialis cialis kaufen bankberweisung only now cialis for sale in us cialis canada on line cialis generico online
buy cialis no rx
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:51 ب.ظ

You made your stand pretty effectively!.
cialis qualitat viagra vs cialis vs levitra click now cialis from canada cost of cialis cvs prix cialis once a da cialis wir preise prezzo cialis a buon mercato cialis purchasing cilas cialis side effects dangers
buy tadalafil no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:29 ق.ظ

Thank you, A good amount of information.

are there generic cialis cialis authentique suisse tadalafil cialis ahumada price cialis best cialis y deporte canadian cialis only now cialis 20 mg tadalafil tablets side effects of cialis
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:46 ب.ظ

Really all kinds of great facts.
prezzo cialis a buon mercato cialis tadalafil online purchasing cialis on the internet cialis kaufen bankberweisung safe site to buy cialis online cialis 20mg prix en pharmacie cialis generique 5 mg click now cialis from canada non 5 mg cialis generici cialis generico en mexico
buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:48 ق.ظ

With thanks. Useful stuff!
cialis 50 mg soft tab discount cialis cialis 100 mg 30 tablet precios cialis peru cialis venta a domicilio canadian discount cialis cialis daily dose generic cialis uk cialis dosage amounts tadalafil 10 mg
canadian pharmacy online 24
یکشنبه 1 مهر 1397 03:00 ب.ظ

You actually said it effectively!
the best canadian online pharmacies global pharmacy canada trusted pharmacy canada canadian rx best canadian mail order pharmacies canada drug northwest pharmacies canadian prescriptions online serc 24 mg canadian medications pharmacy trusted pharmacy canada
cialisvu.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:26 ب.ظ

Appreciate it, Quite a lot of tips!

recommended site cialis kanada cialis generico buy online cialis 5mg cheap cialis low cost cialis 20mg cialis 5 mg buy we choice cialis pfizer india cialis sale online safe dosage for cialis cialis billig
babecolate.com/cialis-pills-buy.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:12 ق.ظ

Wow all kinds of valuable material.
cialis professional from usa cialis prezzo al pubblico buy original cialis 5 mg cialis coupon printable cipla cialis online cialis reviews opinioni cialis generico cialis uk next day cialis canada cialis 5 mg
Cialis canada
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:17 ب.ظ

Terrific data, Appreciate it!
buy cialis uk no prescription cialis online cuanto cuesta cialis yaho cialis super kamagra the best site cialis tablets no prescription cialis cheap cialis great britain cialis uk next day cialis coupons where to buy cialis in ontario
Tadalafil 5mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 04:21 ق.ظ

Whoa tons of excellent advice!
buy viagra cheapest price how much is viagra buy viagra india buy cheap viagra generic online buy viagra online cheap uk buy viagra online ireland where can u buy viagra where can i purchase viagra online viagra online purchase buy kamagra viagra
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 06:52 ق.ظ

You suggested this very well.
cialis patentablauf in deutschland how do cialis pills work buy original cialis cialis en 24 hora buy cialis sample pack the best choice cialis woman cialis 5 mg scheda tecnica cialis italia gratis cialis 100 mg 30 tablet cialis 20mg preis cf
Why is my Achilles tendon burning?
یکشنبه 26 شهریور 1396 02:45 ق.ظ
Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot
you an email. I've got some creative ideas for your
blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over
time.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 01:00 ق.ظ
Howdy would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm planning to start my own blog in the near
future but I'm having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design and style seems
different then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :