تبلیغات
****موشک شهاب-3**** - برنامه موشکی ایران

****موشک شهاب-3****

شنبه 8 مرداد 1390

برنامه موشکی ایران

نویسنده: محمد د   


موشك غوری پاكستان در حال آزمایش. موشك غوری بیش از

1300 كیلومتر برد دارد و از طراحی موشك نودونگ كره شمالی

بهره میبرد. ساختار موشك غوری بسیار شبیه موشك شهاب-3

3 ایران است. نودونگ - غوری وشهاب -3 حاصل تفكر و تلاش

مشترك بین ایران -پاكستان و كره شمالی است.


اما از آنجا که متخصصان ساخت موتورهای موشکی ایران اغلب تجربه و تخصص  خود را از اساتید چینی فراگرفته اند پس شناخت آنها از این سیستمها عمیق نیست و توانایی علمی لازم برای برنامه ریزی ساخت و آزمایش و تولید موتورهای موشکی قویتر برای موشکهای میان برد در کمتر از 2 یا 3 سال آینده وجود ندارد که این یک بازه زمانی شناخته شده در تجارب ایالات متحده آمریکا - اتحاد جماهیر شوروی سابق - چین روسیه و- فرانسه وهند است
تا امروز هیچ مدرکی  در دسترس نیست که نشان دهد ایران قادر است به تنهایی سیستهای هدایت موشکی  و اصابت بازگشتی به هدف را توسعه دهد و به تولید انبوه برساند.
بلکه تجربیات تاریخی  مشابه نشان میدهدکه به احتمال زیاد ایران مجبور باشد سیستهای کاملی را برای هدفگیری و هدایت موشکهایش خریداری کند.علاوه بر این به نظر میرسد ایران توانایی جمع آوری ومونتاژ اجزای اساسی برای سیستمهای هدایت موشکی و سامانه های اینرسیایی موشک را داردو همچنین امکانات ادغام محصولات خریداری شده از کارخانجات مونتاژ اعم از سامانه اطلاعات مسیر(تله متری)و بکار گیری آن در سامانه ناوبری موشکهای فعلی در اختیار این کشور است.
که این مسئله ظاهرا درآینده نزدیک نیازهای کوتاه مدت ایران را کفایت میکند.مهندسان ایرانی تلاش زیادی را برای دستیابی به سامانه های هدایتی پیشرفته تر و ترکیب کردن آن با هدایت ذاتی اینرسیایی موشک بکار برده اند که چنین چیزی دقت موشک را بطور محسوسی افزایش میدهد.اما بدون سیستهای اضافی روانه سازی دقیق یا سیستهای فرماندهی این مشکلات همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.
و به همین خاطر به احتمال زیاد موشکهای مسلح به کلاهکهای متعارف ایران فاقد دقت لازم برای فعالیت نظامی موثر است.
موشك یونها-2 كره شمالی . این موشك در سال 2006 اولین

آزمایش خود را به صورت ناموفق پشت سرگذاشت . در سال

2010 نیز دوباره آزمایش شد كه باز هم آزمایش ناموفق بوده

است. در غرب این موشك یك سیستم قاره پیما محسوب میشود

و سازمان ملل طراحی موشكی با  اندازه ای را برای كره شمالی

ممنوع كرده است.

مرحله سوم ماهواره بر یونها-2 كه توسط ماهواره آمریكایی

رهگیری شده است.

فرصتهای آینده تولید
موشکهای بالستیکامکانات تولید موشکهای میانبرد سوخت جامد تازمانیکه ایران قادر به دستیابی به فناوری توسعه وساخت موتورهای سوخت مایع نباشد بسیار مفید خواهد بود.علاوه بر این دو کشور خاستگاه چنین موتورهایی یعنی روسیه و اوکراین قوانین سختگیرانه ای را برای انحصاری کردن این فناوریها طبق معاهده کنترل فناوریهای موشکی اتخاذ کرده اند. و نتیجه این امر این خواهد بود که ایران مجبور خواهد شد احتمالا به فناوری موتورهایی که تا امروز بدست آورده تکیه کند و بر همین اساس حاملهای موشکی و موتورهای سوخت مایع خود را در آینده گسترش دهد.
اگر ایران اراده کند که موشکهایی با برد بالاتر را تولید کند پس باید موشکهای بزرگتری را تولید کندو بدیلهای دیگر پیش رو استخدام موشک سفیر برای اهداف نظامی است.یا طراحی جدید از موتورهای اصلی آر-27 شوروی ارائه دهد که
 شانس خود را در ایران آزمایش کرده است البته این موشک چیزی بیشتر از آن نتایجی که در آزمایش موشکهای سجیل-2 بدست آمده است را ارائه نداده است.
بهترین راه حل منطقی میگوید که پیکره این موشک فرضی آینده ایران  یک ساختار چند مرحله ایست که از موتورهای کلاسترشده خوشه ای بهره میگیرد.
که از سوخت مایع برای تولید پیشران بیشتر موتور در موشکهای دوربرد و حاملهای ماهواره ای استفاده میشود.
و ایران امروز توان صنعتی لازم برای برنامه ریزی وساخت پیکره های بزرگتر موشکی را دارد. ودر حال حاضر  قدرت خود را درساخت موشکهای دو.مرحله ای از فناوریهای اکتسابی که در موشکهای سفیر و سجیل -2 کاملا نمایان است را اثبات کرده است.بعلاوه اینکه مانع مشخصی برای مهندسین ایرانی در کلاسترکردن موتورهای موشک نودونگ و اسکاد که با سوخت مایع کار میکنند وجود نداردو این چیزی است که تا الان یعنی فوریه 2010 اثبات شده است.
با توجه به وضعیت ساخت موشکهای سوخت مایع در ایران و اعتماد ان کشور به موتورهای نودونگ و اسکاد پس ارجحترین شیوه برای کارایی سامانه های موشکی آن است که کارایی این سامانه ها با سیستمهای  شوروی سابق  که در اواخر دهه پنجاه و اویل دهه 60 قرن گذشته میلادی  ساخته شده اند مطابقت داشته باشد.
 و امکان دارد که بازده این موشکها با موشکهای چینی دی اف-3 نیز مطابقت داشته باشد.اگر وزن سرجنگی را یک تن در نظر بگیریم و موشک هم ساختار سوخت مایع داشته باشد پس احتمالا برد موشک4000 کیلومتر خواهد بود. مسافت بین ایران و بریتانیا - و وزن آن 70تا80 تن است و قطر موشک در مرحله اول بیش از 2 متر خواهدبود . موشک احتمالی ایران ممکن است مشابه موشک ساخته شده در کره شمالی  موسوم به یونها-2باشد البته در دو مرحله(یونها-2 یک موشک سه مرحله ایست ) .و موشک سیمرغ در مرحله اول شباهت زیادی به یونها-2 دارد.و چنانچه ایران تلاش کند تا فناوری ساخت موشکهای قاره پیما (ICBM)را  با استفاده از امکانت موجود و در دسترس فعلی کسب کند فرض احتمالی اینست که چنین موشکی وزنی حدود 120 تن و قطری معادل 2.5 خواهد داشت.
واضح است که اگر ایران بخواهد یک موشک سوخت مایع را برای هدف قراردادن اروپای غربی و
یا قاره آمریکا توسعه دهد محصول مورد نظز بغایت سنگین و کم تحرک و بزرگ  خواهد بود. وحجم مورد انتظار برای موشکهای دوربرد ایران را مجبور میکند که آماده سازی و شلیک این موشکها را از مواضع ثابت و در اکثر موارد از سیلوهای زیر زمینی انجام دهد چرا که نصب و شلیک این موشکها روی زمین آنها را در معرض تهاجم هوایی قرار میدهد. قرار دادن موشک 70تنی یا با وزن بیشتر برای شلیک در سیلوهای زیرزمینی وقت و امکانات زیادی را میطلبد کما اینکه شلیکهای متوالی نیز کاملا ضروری است.
و اگر ایران در نظر دارد که یک موشک با دوام و مقاوم دوربرد را توسعه دهد پس منطق حکم میکند که چنین موشکی سوخت جامد باشد.علی رغم اینکه موشک سجیل -2 همچنان در دست توسعه است اما فناوریهای مشتق شده  و اساسی آن میتواند توانایی آن کشور را برای ساخت موشک جدید و دوربردتر افزایش دهد.
 و آزمایشاتی که ایران بر روی موشک سجیل-2 انجام داده است قدرت آن کشور را درساخت موشک دومرحله ای سوخت جامد و هماهنگ با نیروهای دینامیکی هوایی به اثبات رسانده است که کاملا منطقی بنظر میرسد.فرض بر اینست که ایران این امکان را دارد که چند موتور موشک سجیل فعلی را ترکیب کند و
و یک موشک بزرگتر سه مرحله ای تولیدکند.


تایپودونگ-1: اولین موشك ماهواره بر كره شمالی. این

موشك 2500 تا 4000 كیلومتر برد دارد. و یك سیستم

دو مرحله ای سوخت مایعاست. اولین آزمایش پروازی این

سیستم درسال 1998 انجام شد كه

توانست یك پرواز سه مرحله ایرا تا مدار زمین انجام دهد

امانتوانست ماهواره كوچك 13 كیلوگرمی

  كوانگ میونگ سونگ-1 (ستاره قطبی درخشان) را در

مدار مورد نظر تزریق كند. این موشكاز موتور نودونگ

به عنوان رانشگرمرحلهاول و موتور هواسونگ -6 به

عنوان رانشگرمرحله دوم و از یك موتور سوخت جامد

 به عنوان رانشگر مداری بهره میبرد.


 نظامهای موشکی معقولی که ظاهرا دیده میشود از این قرار است. نسخه سه مرحله ای از سجیل با یک مرحله در پایین و دو مرحله فوقانی
یا دو مرحله  با دو موتوردر پایین و یک مرحله با یک موتوردر بالا .نیروی تولید شده در سجیل کفایت طراحی این دو نظام را ممکن میکند. و خصوصیات نظری برای آنها از حیث برد و محموله از این قرار است:
با سرجنگی2500 کیلوگرمی برد پروازی مداوم برابر3500 دارد . اما در اینجا محدودیتهای مهمی وجود دارد. و آغاز آزمایشات نظام جدید موشکی با بکار گیری موتورهای موشکی که انجام آن ثابت شده نیست موجب خطراتی است . وهرگز  برای آن هیچ سهمی در اهداف نهایی ایران وجودنداردکه همانا دنبال اتقان و جذب کامل فناوری موشکهای سوخت جامد است. علاوه بر این به رغم تمام تلاشهایی که ایران تا امروز برای توسعه سجیل-2 بکار گرفته است نیاز به سلسله آزمایشات عملی پرتاب برای زاثبات تطبیق عملی برای نظامهای موشکی سه مرحله ای و برنامه ریزی زمانی برنامه شلیکهای آزمایشی لازم و سپس وارد کردن ارتقاءهایی در آن و اثبات امکان اعتماد به آن داردذ.
و اخیرا  هنگامیکه ایران اراده کند که یک موشک بابرد بسیار بیشتر و بدون در نظر گرفتن روش سریعی که بنیان میدهد را توسعه دهد دو مساله مهم باقی میماند که باید حل شود.: که عبارتند از :1- ایران نیاز دارد که به فناوری سیستمهای تعقیب هدف و مسافت سنجی که امکان نصب بر روی تجهیزات دریایی را داشته باشد برای پایش و ارزیابی آزمایشات پروازی خارج از مرزهای ایران دسترسی پیداکند.
2- تهران نیاز دارد که به فناوری عایق کلاهک در مرحله بازگشتی و ورود به جو زمین دسترسی داشته باشد.که سرجنگی موشک را از تنشهای بسیار شدید ورود مجدد به جو حمایت میکند.
با اینکه حل این دو مساله امکانپذیر است اما حل این دو مساله مهم به وقت و سرمایه گذاری قابل توجهی محتاج است.

موشك تایتان در سیلو: چنانچه موتور موشك در حین شلیك در

درون سیلو روشن شود لازم است كه سیلوی موشكی به

كانالهای احتراق مجهز باشد.
 شاخصها وبرنامه ریزی زمانیمیانگین بازده زمانی مورد نیاز ومطلوب برای توسعه و ساخت نمونه جدید معمولا بین 2 تا3 سال برای موشکهای سوخت جامد است.که در پاره ای موارد به وقت بیشتری نیاز دارد که به حدود5 سال میرسد وچناچه اصرار بر بکارگیری تلاش بیشتر برای طراحی و توسعه موشکها وجود داشته باشد در آغار امکان مخفی کردن آن در پوشش یک برنامه غیرنظامی  توسعه حاملهای فضایی وجود دارد اما محال است ایران بتواند آزمایشهای شلیک موشک که ناچارا موردنیاز است برای اعتماد به این سیستمها و فناوری آنها و همچنین اثبات این فناوریها و همچنین برای کشف آنچه که در حین تست موشک و وساختار آن  و عیب یابی            آن در مراحل مختلف آزمایش  و سپس آموزشهای نیروهای نظامی مسئول این آزمایشات   رخ میدهد را مخفی نگه دارد. و بندرت تعداداین آزمایشات  قبل از استقرار کامل عملیاتی کمتر از 6 آزمایش خواهد بود

و ممکن است که به آزمایشات اضافی برای کاهش و اصلاح عیبهایی که در خلال تجارب پروازی رخ میدهد نیاز باشد.
این امکان وجود دارد که تعداد آزمایشات را برحسب طراحی موشک و نیز برحسب ضرورت کاهش داد.اما در تمام این موارد تجارب شلیک متوالی موشک در فواصل معین برای ضمانت دستیابی به نتایج بزرگتر از تمام تجربه مورد نیاز است.
و از جهتی  اکثر عوامل تاثیرگذار برای اهتمام در هربرنامه موشکی برای آزمایش در وقت مورد نیاز بر درستی طراحی موشک و کارکرد صحیح آن و امکان اعتماد تضمین شده به آن متمرکز است و نه بر نتایج مختصر تجارب پروازی.
و خطوط زمانی برای برنامه های توسعه موشکی در نقاط دیگر دنیا و تجارب ایران در آزمایشات موشکهای قدر-1 و شهاب-3 اشاره دارد که برنامه های آینده ایران برای توسعه موشکها ی سوخت مایع تلاشهای این کشور را برای  آزمایشات پروازی به مدت دو سال  طول میکشد تضمین میکند.و احتمالا ممکن است سه تا 5 سال نیز به طول بینجامد.که در خلال آن کمتراز 12 تجربه پروازی یا بیشتر اجرا میشود. و بر حسب تجربیات تاریخی برنامه آزمایشات شلیک موشکی حداقل 4 سال طول میکشد.
و برای تحقق درجه مطمئنی از اعتماد و اطمینان  ممکن  است 6 ازمایش  یا بیشتر انجام شود.
بنا براین برنامه تولید موشکهای سوخت مایعی  که قابلیت هدف قراردادن اروپای غربی را داشته باشد تا سال2014 یا2015 طول میکشد.
و طرحی که ایران ارائه کرده است حکایت از طراحی خوشه ای موتورهای سیمرغ و نودونگ دارد. و آنچیزی که ایران گمان میکند آن است که برای کاربری آینده حاملهای فضایی از این تقدیرات چیزی را کم نمیکند برای اینکه محدودیتهای زمانی محاسبه شده دراینجا برنامه های پروازی را نیز شامل میشود و فقط بحث مراحل توسعه و طراحی موشک مطرح نیست که امکان پنهان کردن آن براحتی ممکن است.
و برنامه فضایی ایران موکدا تجربیات گرانبهایی را در اختیار ایران قرار میدهد.اما چیزی که از این برنامه ها نشان داده میشود تنها برنامه های غیرنظامی است.و تا امروز تجربیات فضایی ایران بجز نمایشهای ابتدایی و آماتوری ارزش استراتژیکی ندارد البته به جز موارد سری.و تعدیلات لازم برای تغییر تفکر فرضی استفاده از حاملهای ماهواره ای به عنوان موشکهای بالستیکی به وقت و تجربه به صورت نظامی محتاج است .و همراه با این اقدام ایران به آزمایش موتورهای خوشه ای به این کشور امکان دراختیار داشتن قدرت بزرگی ازنظام موتورهای سوخت مایع برد متوسط و دوربرد را میدهد. لذا لازم است که برنامه فضایی ایران بصورت فوق العاده مورد ارزیابی و مراقبت قرارگیرد.
تجربیات دیگران در آزمایش موشکها اشاره دارد که ایران خداقل به سالهای مدید برای دستیلبی به فناوری طراحی و توسعه نسل دوم موتورهای سوخت مایع با برد 4000-5000 کیلومترنیاز دارد . و هنگامی که تصمیم بر این امر قرار گیرد تجربیات چین و فرانسه اشاره دارد که فاصله بین طراحی نظام موتورهای نسل دوم سوخت مایع از نسل اول خود حداقل 10 سال است.و حتی تجربیات هند در اشاره دارد که امکان کاهش این زمان به شش تاهفت سال نیز وجود دارد.و با استناد به تاریخ توسعه موشکهای ایران  هیچ مدرکی که نشان دهد که این کشور قادر به کاهش این زمان به شکل محسوسی باشد وجود نداردو این آن چیزی است که این کشور را مجبور میکند که به فناوری های وارداتی و کمکهای خارجی  و ایضا صرف مدت زمان طولانی برای آزمایشات شلیک  موشکها اعتمادکند.منطق وتاریخ نشو ونمو و توسعه موشکهای ایران
 حکایت از آن دارد که این کشور موشک میانبردی را توسعه خواهد داد و به نمایش خواهد گذاشت پیش از  آنکه مستقیما برنامه توسعه موشکهایی بابرد کافی برای اصابت به سواحل شرقی آمریکا با برد 9000کیلومتر به معرض عمومی بگذاردرا. و معقولانه است که نتیجه بگیریم که فکر فرضی توسعه موشکهای بالستیک قاره پیما با استفاده از موتورهای اسکاد و نودونگ به  به زمان بسیار طولانی وجوددارد.
کلام آخر


ادامه.....

این برنامه امکانات  احتمالی آینده  ایران را در عرصه موشکی به شیوه بهترین نتیجه احتمالی مورد ارزیابی قرار میدهد و برپایه حقایق منتشرشده از پیشرفتهای ایران تا امروز و تجربیات تاریخی ملتهای دیگر استوار است.و ممکن است که سناریوهای مطرح شده  بر نگرانیهابیفزاید و برپایه فرضیات  کمکهای خارجی و برنامه های توسعه موشکی استوارباشدو این به این خاطر است  که اهمیت توسعه موشکی و اعتماد به آنها در آینده کم اهمیت شمرده نشود
 ما در این برنامه  فرضیات را مطرح نمیکنیم بلکه به  آن چیزی که مصداق واقعی برای آن وجود دارد استناد میکنیم..

نظرات() 
Cialis prices
جمعه 16 آذر 1397 12:32 ب.ظ

You said it nicely.!
enter site natural cialis price cialis wal mart pharmacy cialis generico online cialis tablets australia sialis how much does a cialis cost generic cialis pro try it no rx cialis cialis australia org no prescription cialis cheap
buy tadalafil online
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:21 ب.ظ

You have made your point extremely nicely..
cialis coupons effetti del cialis rx cialis para comprar cialis generico online cialis online nederland click now buy cialis brand prezzo di cialis in bulgaria viagra vs cialis achat cialis en itali cialis vs viagra
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 09:37 ب.ظ

Terrific knowledge. Thank you!
cialis patentablauf in deutschland get cheap cialis cialis cipla best buy cialis lilly tadalafi wow cialis 20 cialis baratos compran uk cialis pills boards cialis generika in deutschland kaufen pastillas cialis y alcoho cialis price in bangalore
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:55 ق.ظ

You said it nicely..
cialis soft tabs for sale cialis billig cialis billig cialis generico in farmacia cialis 5 mg para diabeticos trusted tabled cialis softabs cialis kamagra levitra canadian discount cialis cialis daily reviews cialis savings card
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 07:29 ب.ظ

Thanks. I value this.
buy generic cialis interactions for cialis cialis preise schweiz cialis 100 mg 30 tablet price cialis wal mart pharmacy look here cialis order on line order a sample of cialis tadalafil generic cialis generico online cialis 5 effetti collaterali
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 08:27 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
cialis arginine interactio cialis per paypa tadalafil cialis generika in deutschland kaufen cialis farmacias guadalajara cialis from canada we use it 50 mg cialis dose generic cialis at walmart cialis canada overnight cialis tadalafil
buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 08:34 ب.ظ

This is nicely expressed! !
cialis side effects dangers acheter cialis meilleur pri we like it cialis price cialis generique 5 mg buy cialis sample pack cialis prices in england wow look it cialis mexico brand cialis generic purchasing cialis on the internet cialis 5mg prix
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 08:05 ق.ظ

Kudos, Lots of forum posts.

brand cialis generic buy brand cialis cheap cialis tablets australia cost of cialis per pill generic cialis levitra click here cialis daily uk import cialis cialis arginine interactio tadalafil cialis cost
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 08:06 ب.ظ

You said it nicely..
cialis cuantos mg hay cialis 5mg prix cialis side effects dangers cialis price in bangalore cialis generique precios cialis peru sublingual cialis online cialis 5mg prix cialis for sale cialis 20 mg cost
buy tadalafil
یکشنبه 11 آذر 1397 07:31 ق.ظ

You said it very well.!
achat cialis en europe generic cialis review uk cialis authentique suisse buy cialis cheap 10 mg warnings for cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis taglich cialis 100 mg 30 tablet achat cialis en suisse generic cialis in vietnam
Online cialis
شنبه 10 آذر 1397 08:19 ب.ظ

Superb postings, Cheers.
cialis uk next day trusted tabled cialis softabs we recommend cialis best buy purchase once a day cialis cialis 5 mg effetti collateral viagra or cialis acheter du cialis a geneve cialis 5 mg 200 cialis coupon acheter cialis meilleur pri
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 07:11 ق.ظ

Thanks, Numerous forum posts!

buy cialis sample pack cialis pills price each cialis 5 mg scheda tecnica cialis great britain cialis authentique suisse cialis rckenschmerzen cheap cialis cialis generico en mexico cialis ahumada cialis tadalafil
buy tadalafil
جمعه 9 آذر 1397 07:52 ب.ظ

Superb information. Thank you!
cheap cialis cialis 5 mg effetti collateral no prescription cialis cheap cialis official site low dose cialis blood pressure how do cialis pills work cialis therapie bulk cialis chinese cialis 50 mg chinese cialis 50 mg
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 08:04 ق.ظ

Nicely put. Regards.
click here take cialis cialis kaufen bankberweisung buy cialis cialis professional yohimbe compare prices cialis uk cialis daily reviews cialis coupons printable prescription doctor cialis cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis pro
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:55 ب.ظ

Valuable data. Kudos.
calis cialis generika in deutschland kaufen legalidad de comprar cialis interactions for cialis cialis online we like it safe cheap cialis cuanto cuesta cialis yaho tesco price cialis cialis daily dose generic cialis dosage amounts
buy cials online
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:19 ق.ظ

Factor certainly taken.!
we like it cialis price cialis price in bangalore walgreens price for cialis tarif cialis france cialis prices where do you buy cialis cialis herbs tadalafil venta de cialis canada cialis generico online
buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:31 ب.ظ

Information effectively applied..
generic cialis cialis generico online venta cialis en espaa acheter cialis meilleur pri cialis prezzo in linea basso viagra vs cialis viagra vs cialis vs levitra cialis generika cialis 5 effetti collaterali cheap cialis
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:45 ق.ظ

Fantastic content. Thanks!
cialis sans ordonnance comprar cialis 10 espa241a cialis canada on line cialis generico postepay no prescription cialis cheap cialis kamagra levitra viagra cialis levitra cialis in sconto overnight cialis tadalafil achat cialis en suisse
buy cialis online best price
چهارشنبه 11 مهر 1397 10:41 ق.ظ

Thank you! Terrific information.
cialis canadian drugs cialis prezzo al pubblico canadian drugs generic cialis cialis generika generic cialis in vietnam non 5 mg cialis generici cialis purchasing bulk cialis where to buy cialis in ontario cialis generico postepay
buy cheap cialis in canada
دوشنبه 9 مهر 1397 08:34 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
cialis herbs legalidad de comprar cialis look here cialis order on line buying cialis on internet cialis 5 mg tesco price cialis cipla cialis online buy cialis online comprar cialis 10 espa241a trusted tabled cialis softabs
http://cialisvipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:55 ق.ظ

Excellent posts. Cheers.
canada discount drugs cialis brand cialis generic generic cialis in vietnam cialis generico online cialis e hiv non 5 mg cialis generici tadalafil tablets cialis prices in england cialis wir preise buy name brand cialis on line
canadianpharmacyies.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:14 ب.ظ

Terrific write ups. Appreciate it.
viagra pharmacy uk order viagra usa viagra buy viagra pharmacy online viagra buy viagra pills online generic levitra where can you buy viagra online safely viagra online no prescriptions how to get viagra prescription online buy viagra forum buy viagra with prescription
cialisvi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:49 ب.ظ

Awesome stuff. With thanks.
tadalafilo fast cialis online cialis cost cialis online 5 mg cialis pharmacie en ligne acquisto online cialis cialis for daily use cialis preise schweiz cialis coupons generic cialis 20mg uk
cialisyoues.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:33 ب.ظ

Many thanks! Ample information.

viagra or cialis cialis generico postepay we recommend cialis info cialis sans ordonnance cialis in sconto prezzo di cialis in bulgaria tadalafil tablets cipla cialis online cialis 10 doctissimo cialis canadian drugs
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 01:18 ب.ظ

Thanks! A lot of forum posts.

generic cialis in vietnam cialis sans ordonnance canada discount drugs cialis cialis en 24 hora cialis italia gratis cialis tadalafil online side effects of cialis cialis dosage cialis purchasing how to buy cialis online usa
Discount viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 07:53 ب.ظ

Wonderful content, Appreciate it!
generic levitra buy tadalafil how to get viagra cheap buy cheap viagra pharmacy viagra online viagra how to buy is it illegal to buy viagra best place to buy viagra online is it illegal to buy viagra online best buy for viagra
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 09:14 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
how to purchase cialis on line acquistare cialis internet buy cheap cialis in uk non 5 mg cialis generici purchase once a day cialis cialis coupons printable warnings for cialis online prescriptions cialis i recommend cialis generico generico cialis mexico
Online cialis
یکشنبه 5 فروردین 1397 04:41 ق.ظ

Thanks a lot! A good amount of stuff!

cialis 5 mg buy generic cialis 20mg tablets cialis canada online cialis dose size of cialis cialis lilly tadalafi generic cialis at walmart cialis kaufen wo how does cialis work 40 mg cialis what if i take
Cialis generic
پنجشنبه 2 فروردین 1397 11:40 ب.ظ

Superb information. Cheers!
buy cialis uk no prescription buy name brand cialis on line cialis patent expiration cialis pills in singapore we like it cialis soft gel cialis herbs cialis coupons printable cialis farmacias guadalajara canadian cialis cialis 100mg suppliers
best psychic mediums
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:32 ب.ظ
وقت آن است که برنامه هایی برای آینده بسازید و زمان خوشبختی است.
من این پست را خوانده ام و اگر می توانم به شما چند چیز جالب یا مشاوره پیشنهاد دهم.
شاید شما می توانید مقالات بعدی اشاره به این
مقاله. من می خواهم چیزهای بیشتری در مورد آن بخوانم!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :