تبلیغات
****موشک شهاب-3**** - موشک شاویت

****موشک شهاب-3****

یکشنبه 30 بهمن 1390

موشک شاویت

نویسنده: محمد د   طبقه بندی: موشکهای بالستیک، 


مروری بر پرتابهای موشکی در خاورمیانه

 

موشک شاویت


(بخش نخست)
رژیم اشغالگر قدس به عنوان یک کشور در اذهان عمومی جهان اسلام برسمیت شناخته نمیشود و بر اساس اشغالگری و جنایت تاکنون به حیات خود ادامه داده است . بر همین اساس این رژیم همواره با حمایتهای گسترده غرب همواره استراتژی خود را بر برتری مطلق نظامی بر همسایگان و دشمنان خود برپایه زرادخانه ای بسیار عظیم و پیشرفته از تسلیحات ساخت غرب استوار کرده است. علاوه بر این صهیونیستها در طی شش دهه اخیر تلاش گسترده ای نیز برای  خودکفایی در زمینه ساخت تجهیزات پیشرفته نظامی  با حمایت مطلق قدرتهای غربی انجام داده اند . این رژیم امروزه به عنوان یکی از چند صادرکننده مهم تسلیحات نظامی  در جهان شناخته میشود. یا اینحال از آنجا که نمیتوان این رژیم را به عنوان یک کشور برسمیت شناخت تمام موفقیتهای تکنولوژیکی آن نیز زیرمجموعه ای از توان تکنولوژیکی آمریکا محسوب میشود. با اینکه این رژیم در اواخر دهه 80 میلادی توانست با پرتاب ماهواره خود نام خود را به عنوان اولین پرتاب کننده ماهواره در خاورمیانه ثبت کند اما از آنجا که ماهیتی اشغالگرانه و جنایت بار داردو کاملا تحت حمایت آمریکا فعالیت میکند نمیتوان به برنامه های فضایی آن هویتی مستقل داد و آنرا برسمیت شناخت.لذا بدون در نظر گرفتن موفقیتهای آن بایستی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان اولین کشور مستقل صاحب فناوری پرتاب ماهواره در خاورمیانه  به حساب آورد.البته از آنجا که واقعا این برنامه های در سرزمینهای اشغالی با جدیت دنبال میشود لازم است تحرکات فضایی این رژیم نیز بدقت مورد بررسی قرار گیرد و تمهیدات لازم برای پاسخگویی به تهدیدات ناشی از این برنامه ها اندیشیده شود. به همین دلیل در قسمت دوم مروری برپرتابهای موشکی در خاورمیانه نگاهی به برنامه های فضایی این رژیم میاندازیم.


رژیم صهیونیستی در 19 سپتامبر1988 با شلیک موشک شاویت-1 که ماهواره افق-1 را به فضا خمل میکرد توانست خود را در باشگاه پرتاب کنندگان ماهواره به مدار زمین بعد از روسیه- آمریکا- فرانسه-ژاپن- چین -0بریتانیا و هند مطرح کند.
فناوری پرتاب ماهواره به مدار شامل حلقه های پیچیده ایست که هر کدام از این حلقه ها شامل هزاران فناوری پیشرفته است و تنها کشورهایی که توان علمی بالا دارند میتوانند به این مهم دست پیدا کنند.
شاویت موشکی بود که بر اساس طرح موشک جریکو-2 (موشک بالستیک میانبرد ساخت این رژّیم) ساخته شده بود و بعد از یک پرواز چهار مرحله ای ماهواره را در مدار پایین زمین قرار میداد. باید اعتراف کرد که اولین پرتاب این رژیم آنهم با موشک شاویت از جهاتی از اولین تجربه فضایی ایران با موشک سفیر موفق تر بود.


یکی اینکه ماهواره در طی4 مرحله جدایش به مدار فرستاده شد و دوم اینکه ماهواره بر آن ابعادبزرگتر و توانایی حمل محموله های بزرگی نسبت به سفیر دارد.
رژیم صهیونیستی معمولا در مورد موشکهای بالستیک خود مانند تسلیحات اتمی خود پنهانکاری میکند اما واقعا شاویت نشاندهنده توانایی بالای این رژیم برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از یک موشک سوخت جامد است.
شاویت میتواند محموله ای به وزن250 کیلوگرم را در مدار پایینی زمین قرار دهد.
'گفتنی است آژانس فضایی اشغالگران قدس در سال1982 برای ساخت و پرتاب ماهواره های شناسایی با هدف رصد تحرکات و جاسوسی از  عراق- ایران و سوریه تاسیس شد. شاویت در زبان عبری به معنی ستاره دنباله دار است.
به لحاظ جغرافیایی ماهواره های پرتاب شده از خاک رژیم صهیونیستی معمولا از شرق به غرب شلیک میشوند که دو علت را میتوان برای آن متصور شد:
1- این رزیم عمق استراتژیک ندارد و مسیر شرق به غرب آن نیز بسیار پرجمعیت است بنا براین مسیر پرتاب نباید بر فراز مناطق پرجمعیت انتخاب شود.
2- با توجه به اینکه این رژیم توسط دشمنان خود محاصره شده است مراحل موشک هم نباید در داخل خاک دشمن سقوط کند.
عیب بزرگ این روش شلیک اینست که کاربر را مجبور میکند محموله سبکتری را برای موشک انتخاب کند و توان حمل جرم مفید موشک به میران 30 درصد کاهش می یابد. به همین دلیل این رژیم برای جبران این نقص در سالهای اخیر بشدت دنبال روشهایی بوده است که راکتهای خود را با استفاده از فناوری پرتاب راکت از هواپیماهای باری یا جنگنده ها شلیک  کند.

مختصات فنی موشک شاویت

توسعه موشک شاویت در سال 1982 آغاز شد.مراحل اول و دوم موشک بر اساس موتور موشک جریکو-2 و بوسیله صنایع نظامی اسرائیل و مرحله سوم آن نیز بوسیله شرکت رافال  RAFAL توسعه داده شده است.

مشخصات کلی:

نام : موشک ماهواره بر شاویت
کلاس: ماهواره بر سبک وزن
سازنده: رژیم صهیونیستی
ارتفاع:26 متر
قطر:2.3 متر
وزن پرتاب: 30500-70000 کیلوگرم
تعداد مراحل:4 مرحله (سه مرحله اول یا سوخت جامد و مرحله چهارم با سوخت مایع)
جرم محموله: 350-800 کیلوگرم
ارتفاع مداری : مدار پایینی زمین
LEO
تاریخ اولین پرتاب:19 سپتامبر1988
تعداد دفعات شلیک:9 بار( سه شلیک ناموفق و 6 شلیک موفق)

 


مشخصات جزیی و فنی:مرحله اول موشک شاویت 2,1

موتور: LK-1

حداکثر رانش موتور:174002 پوند(774.0 کیلونیوتن) در نمونه LK-1 و 370990 پاوند (1650.2کیلونیوتن) در نمونه LK-2

ضربه ویژه:268ثانیه برای موتور LK-1و 280ثانیه برای نمونهLK-2

زمان سوزش موتور:55ثانیه برای نمونهLK-1 و 82

 ثانیه برای نمونهLK-2

نوع سوخت: HTBP برای نمونه LK-1
HTBP  class1.3c برای موتور نمونه LK-2


 


مرحله دوم:

نوع موتور:LK-1
ضربه ویژه: 268 ثانیه
زمان سوزش:55 ثانیه
حداکثر کشش: 174002 پوند
سوخت : HTBP

 


مرحله سوم:

موتورRSA_3
حداکثر نیروی رانش : 58.8 کیلونیوتن
ضربه ویژه :298 ثانیه
حداکثر زمان سوزش : 94 ثانیه
نوع سوخت: جامد


مرحله چهارم:

موتور LK-4
حداکثر نیروی رانش :402 کیلونیوتن
زمان سوزش موتور:800ثانیه
ضربه ویژه موتور:200 ثانیه
نوع سوخت : مایع 
N2O4/UDMH

رژیم صهیونیستی همچنین با استفاده از فناوری شاویت یک موشک بالستیک دوربرد با برد بیش از6000 کیلومتر را توسعه داده و آزمایش کرده است.

 

سابقه پرتابهای موشک شاویت و محموله های آن


1- اولین پرتاب آن در 19 سپتامبر 1988 که ماهواره ofeq-1 با موشک شاویت-1 از پایگاه هوایی پالماخیم با موفقیت در مدار قرار گرفت.2- پرتاب ماهواره  ofeq-2به مدار از پایگاه پالماخیم در 3 آوریل1990 که با موفقیت انجام شد.


3-پرتاب ناموفق یک ماهواره از سری ماهواره های ofeq  در 3 سپتامبر1994 که از پایگاه پرتاب پالماخیم انجام شد  .

 


4-پرتاب ماهواره ofeq-3با موشک جدیدتر شاویت-1 که در 5 آوریل 1995 از پالماخیم انجام شد و موفقیت آمیز بود.


5- پرتاب ماهواره ofeq-4 از پایگاه هوایی پالماخیم در 22ژانویه1998 با موشک شاویت-1 که پرتابی ناموفق بود.


6- پرتاب ماهواره ofeq-5 از پایگاه هوایی پالماخیم در 28 مه2002 که با موشک شاویت-1 انجام شد و موفقیت آمیز بود.


7- پرتاب ماهواره ofeq-6 در 6 سپتامبر2004 با موشک شاویت-1 که از پالماخیم انجام شد و با شکست مواجه شد.


8- پرتاب ماهواره ofeq-7به مدار از پایگاه پالماخیم که در 11ژوئن2007 که با موفقیت بوسیله موشک نوین شاویت-2 انجام شد.


9- پرتاب موفق ماهواره ofeq-9 از پایگاه پالماخیم در 22 ژوئن 2010 بوسیله موشک شاویت-2 که موفقیت آمیز بود.پس آزمایش ناموفق موشک شاویت در سپتامبر2004 که منجر به نابود شدن ماهواره 100 میلیون دلاری ofeq-7شد اسزائیل اعلام کرد از این به بعد از پرتابگرهای مطمئنتری برای پرتاب ماهواره های خود استفاده خواهد و تمایل خود را برای استفاده از ماهواره برهای سازمان فضایی هندISRO اعلام کرد. این رژیم در 21 ژانویه2008 ماهواره مدرن تکستار خود را با استفاده از ماهوارهبر PSLVهند درمدار قرار داد.


در آینده نزدیک جزئیات بیشتری از ماهواره های رژیم صهیونیستی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم.


نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :